Auto Images AB
Monbijougatan 17e211 53 Malmö
+46 (40) 661 01 60
+46 (40) 661 01 61
auto@autoimages.se
Nyheter
Mitt Hjärtas Malmö 9 - en hyllning till Malmö FF
Volym 9 av Mitt hjärtas Malmö finns nu ute i butikerna. Denna volymen handlar helt och hållet om Malmö FF som fyller 100 år i februari nästa år.
Det vill vi fira genom att visa unika filmbilder. Från 1905 på Gamla Idrottsplatsen, några år innan MFF var påtänkt, fram till den senaste guldyran 2004 på Malmö stadion.
En volym med ljusblå fotbollshistoria om vårt kära Malmö FF.

Fotbollen går som en röd tråd genom Malmös moderna historia. Att nu ett filminslag om fotboll från 1905 kvalar in som det äldsta hittills i serien känns därför självklart. Men kepsgossarna på ett lerigt Malmö IP för över hundra år sedan är inte det enda som lockar bland allt material som har samlats in till denna volym. Mitt hjärtas Malmö 9 innehåller liksom övriga utgåvor en blandning av aldrig använda proffsfilmer, TV-material, privatfilm, stillbilder och nyfilmade intervjuer.
Här finns inslag som endast ytterst få tidigare har sett, liksom många av de klassiska ögonblick som många har upplevt - allt från Bosse Larsson till Zlatan. Volym 9 innehåller guld, elände, lycka, funderingar, storslaget spel, resor och kringhistorier som vi på Auto Images hoppas ger en spännande inblick i MFF:s långa resa som klubb.
Det är så pass intressant och underhållande material att till och med den del av Auto Images personal som saknar elementär kunskap om fotboll jublade.
Volym 9 av Mitt hjärtas Malmö innehåller följande filmer:
Historisk rundtur, 1944-2004. Från första till senaste guldet.
Med keps i leran, 1905. Fotbollen kommer till Malmö Idrottsplats.
Andreas Nilsson, 1929-1940/2007. Pionjären som är jämnårig med MFF.
Guldögonblicket, 1944. Nilsson, Tapper & bröderna Hjertsson.
Sviten, 1949-1951. Calle Palmér om laget som inte kunde förlora.
Mot Nigeria, 1963. Erik och pågarna åker på upptäcktsfärd.
Decenniets hjältar, 1967. Krister, Dag & Svahn tar guld igen.
Bosse, 1975. Hembesök hos en avspänd ikon.
Fråga kräver svar, 1975. Varför vinner MFF alltid?
Vägen till München, 1979. Från snödriva till besvikelse.
Sju-tre i final, 1988. Martin Dahlin sänker Djurgården.
En epok når sin ände, 1989. Roy Hodgson, Thern & Schwarz.
Degraderingen, 1999. Ett svart avslut på 63 allsvenska år.
Zlatan i himmelsblått, 2000-2001. Klacksparkar och fotbollspoesi.
Guldruset, 2004. 16 års väntan äntligen över.
Småpågar på Skånederby, 1965. Tio mål i Helsingborg.
Mitt hjärtas Malmö kommer ur Rädda Malmöfilmen, ett pågående arbete för att göra glömda eller sällan sedda rörliga bilder ur stadens historia. tillgängliga för alla. Med allmänhetens hjälp dyker ständigt nya privatfilmer upp, samtidigt som olika filmarkiv genomsöks i jakten på de pusselbitar som kan visa oss hur Malmö var och hur det har förändrats. Arbetet leds av Auto Images med hjälp av Sveriges Television, Malmö Museer och Malmö Stadsarkiv och Malmö stad. Mer om projektet Rädda Malmöfilmen hittar du på www.mitthjartasmalmo.se
Mitt hjärtas Malmö volym 8 kom ut hösten 2009 och volym 10 beräknas komma ut 2010.
För ytterligare information om volym 9, kontakta Christer Hellemarck på christer.hellemarck@autoimages.se
"Till varje pris" visas på SVT

Inspelning "Tills Skulderbladen blivit Vingar"

"Skottet" besöker Landskrona

Fullsatt inspelning med Sofia Rapp Johansson

Harbour of Hope in competition at Nordisk Panorama
HARBOUR OF HOPE NORTH AMERICAN PREMIERE

See the Harbour of Hope trailer
Get our Harbour of Hope newsletter!
Stay updated on Harbour of Hope news & screenings.
Priser till Auto Images
Skönhetsrådet prisar Auto Images för ”kulturgärningen med forskningsarbete,
intensiv kontakt med berättare och rapportörer om vår stads historia, en mödosam och
omfattande insamling av berättelserna och en kreativ redigering”.
Den 10 oktober delade också föreningen Katrinetorps gårds vänner i samband med sitt
femårsjubileum ut sitt nya kulturpris. Årets prissumma, 10 000 kr, tilldelades Magnus Gertten
”för hans förtjänstfulla kulturinsats genom sin DVD-serie Mitt Hjärtas Malmö”.
Armadillo hyllas

Afghanistanfilmen Armadillo hyllas unisont efter den svenska biografpremiären. Det är bara fyror och femmor i betyg. "Armadillo är den mest ambitiösa och välgjorda dokumentär jag sett på åratal. Den visar oss bilder vi aldrig sett förut, den rör sig i ett brännande ämne, den vågar överlåta åt åskådaren att ta ställning”, skriver TT i sin recension.
Armadillo vann kritikerveckans stora pris på filmfestivalen i Cannes och har blivit en stor biografsuccé i Danmark med över 100 000 biobesökare. Nu är det Sveriges tur. Folkets Bio gör – tillsammans med Auto Images - en stor satsning på att sprida filmen för en svensk publik. Och om det bara hänger på recensionerna borde filmen bli en succé även i Sverige…
Här är några exempel på de genomgående entusiastiska recensionerna:
Expressens Bernt Eklund ger fyra getingar: ”En storartad film där kamerans närvaro även i de farligaste situationer gör svåra frågor skarpladdade. Hur hjälper man bäst freden och friheten? Och är krigarlivet av nödvändighet beroendeframkallande?”
Andreas Climent i Moviezine ger fem av fem möjliga i betyg: ”Man skulle kunna säga att Armadillo är som förra årets stora Oscar-vinnare, "The Hurt Locker", fast på riktigt. Man känner verkligen med soldaterna och deras familjer. När Mads, Daniel och de andra blir beskjutna så är det läskigt. Här finns inga stuntmän eller specialeffekter. Risken att någon blir allvarligt skadad eller dör hänger alltid i luften. Armadillo är en mycket bra film. Troligen en av de bästa dokumentärerna jag har sett.”
TV 4 Nyhetsmorgon och Ronny Svensson ger filmen 5 solar (av fem möjliga): ”Armadillo är en film som alla bör se, oavsett ståndpunkt i Mellanösternfrågan då det är en djupt allmänmänsklig film om hur krig fördärvar själen. Den visar rakt upp och ner hur unga människor får sina liv förändrade… för alltid.”
Johan Croneman i DN ger en fyra i betyg, men vill ändå diskutera vissa saker i filmen: “Lars Skrees foto är både mycket avslöjande och mycket vackert. Ingående och närgående skildras vardagen, ibland håller han kameran på nyttig distans. Ändå kan jag tycka att estetiken, och esteticerandet, blir till ett problem i filmen.”
Armadillo är regisserad av Janus Metz och producerad av Fridthjof Film i Köpenhamn. Auto Images är svensk samproducent.
