Auto Images AB
Monbijougatan 17e211 53 Malmö
+46 (40) 661 01 60
+46 (40) 661 01 61
auto@autoimages.se
Nyheter
Hoolas första dvd är utgiven
Det låter osannolikt, men det finns faktiskt inte en enda dvd utgiven med Hoola Bandoola Band. Auto Images råder nu bot på problemet. Magnus Gerttens och Stefan Bergs dokumentär ”Progg på väg – en film om Hoola Bandoola Band” kompletteras med unikt bonusmaterial – en hel tv-konsert från 1972, låtar från replokalen i Malmö 1972 samt inslag ur tv-program från 1973 och 1975. Totalt 100 minuter film. En fullmatad dvd från ett av Sveriges mest populära band genom tiderna, med andra ord.

Hoola Bandoola Band gjorde mellan 1971 och 1976 fyra originalalbum och oändliga utsålda turnéer. Med låtar som Vem kan man lita på, Stoppa matchen och Keops pyramid speglade bandet som få sin samtida svenska verklighet. Efter Hoola gick Mikael Wiehe och Björn Afzelius vidare som firade soloartister.
1996 återförenades Hoola Bandoola Band för ett segertåg konserter över Skandinavien. Regissörerna Magnus Gertten och Stefan Berg bestämde sig för att med filmen "Progg på väg" dokumentera detta för Sveriges Television. Närgångna intervjuer, fenomenala konserttagningar och dråpliga turnésituationer skapade en fascinerande berättelse som nu utgör stommen i Hoola Bandoolas första dvd.
Mer om Hoola Bandoola Band på www.hoolabandoolaband.se
ARMADILLO HYLLAS

PREMIÄR FÖR ARMADILLO

Mitt Hjärtas Malmö 9 - en hyllning till Malmö FF

Bästa dokumentär i New York

Nu släpps Mitt hjärtas Malmö 8

Long Distance Love till USA

Auto Images x 3 på Skånska filmdagarna

Nu är sjuan ute

Vinnare i Kairo

Dags för internationell premiär

Anders regisserar One Deep Breath

Solen i ögonen på SVT

Mitt Hjärtas Malmö volym 10 är nu på väg
Volym 10 av Mitt hjärtas Malmö är planerad att komma ut i slutet av september. Åren vi siktar på denna gång är 1978-2005.
En period av stora förändringar i ett Malmö som bytte skepnad när Kockumskranen försvann, Turning Torso byggdes och Västra hamnen blev en ny stadsdel. Och till på köpet fick vi en högskola och en bro till Amager. Liksom volymerna 6 till 9 är inslagen textade på svenska.
Läs mer om Mitt Hjärtas Malmö.
Mitt Hjärtas Malmö 9 - en hyllning till Malmö FF

Volym 9 av Mitt hjärtas Malmö finns nu ute i butikerna. Denna volymen handlar helt och hållet om Malmö FF som fyller 100 år i februari nästa år.
Det vill vi fira genom att visa unika filmbilder. Från 1905 på Gamla Idrottsplatsen, några år innan MFF var påtänkt, fram till den senaste guldyran 2004 på Malmö stadion.
En volym med ljusblå fotbollshistoria om vårt kära Malmö FF.
Piotr och trollet

Auto Images är stolta över att bli samproducenter för Piotr Sapegins nya film Troll (arbetsnamn). Piotr är konstnär och dockanimatör och har en lång lista med festivalpriser från hela världen. Han har dessutom varit ”short listed” för en Oscar.
Piotr Sapegin kommer från Moskva och det var där han under 60- och 70-talet lärde sig de artistiska metoder han fortfarande använder sig av. Sedan 1991 bor han i Oslo. Filmen produceras av Oslo-bolaget Kinopravda A/S med Gry Nøstdahl som producent.
Troll bygger på sagan om de tre bockarna Bruse och hur de på sin väg till betesmarkerna kastar det elaka trollet i bäcken. Men vem var egentligen trollet och vad hade han för sig därunder bron? I Piotrs film vänds perspektiven och vi bryr oss mer om trollet än de smarta bockarna Bruse. Filmen är som vanligt präglad av Piotrs geniala dockanimationer och en stor dos humor.
Sveriges Television och Film i Skåne är också samproducenter. Svenska Filminstitutet, konsulent Johan Bogaeus, har gett produktionsstöd.
Bland Piotr Sapegins tidigare filmer finns Mont the Cat, Huset på campen, My Grandpa Is a Raisin, Aria, Snail och Salt Mill. Kolla på Huset på kampen på Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=59tQXFHnbko






